Zabawa w teatr

Autor: Anna Naumiuk, Katarzyna Kulikowska

Wydawnictwo: Iwanowski

Rok wydania: 2008

ISBN: 978-83-89536-12-9

Format: B5

Ilość stron: 64

New product

33,60 zł

Zbiór teatrzyków dla dzieci „Zabawa w teatr" kierujemy do nauczycieli i instruktorów zajęć teatralnych w przedszkolach oraz początkowych klasach szkoły podstawowej.
Prowadząc zajęcia teatralne z dziećmi w wieku przedszkolnym często szukałyśmy odpowiednich scenariuszy, gdzie słowo przeplatałoby się z piosenką, tańcem i ruchem improwizowanym, gdzie całość miałaby charakter wesołej zabawy w teatr i nie ograniczałaby w znaczny sposób swobody i spontaniczności dzieci. Poszukiwania odpowiedniego materiału natchnęły nas pomysłem napisania własnych scenariuszy. Zaczęłyśmy więc realizować z dziećmi teatrzyki z autorskimi tekstami, piosenkami i tańcami.
W każdym z teatrzyków, które Państwu przedstawiamy, może brać udział dowolna liczba dzieci, dzieci odważne, chętnie występujące, odgrywają główne role, dzieci nieśmiałe biorą aktywny udział śpiewając i tańcząc, zmieniając dekorację, grając na instrumentach, rozdając prezenty. Dobra zabawa udaje się wtedy, gdy jest przeprowadzona według pewnych reguł, dlatego też każde nasze przedstawienie ma ustalony, organizujący schemat, w który wpisują się tekst, muzyka i ruch.
Teatrzyki podzielone są na scenki, zawierające krótkie, rymowane teksty, stanowiące stały element przedstawienia. W każdej scence pojawia się element ruchu, który zgodnie z naszym zamierzeniem jest ruchem najczęściej spontanicznym. Dzieci rozbiegają się po scenie w poszukiwaniu sań, na których siadają w dowolnej kolejności, kiedy indziej chodzą po scenie wodząc latarkami po suficie, innym razem odgrywają swobodną scenkę walki z piratami.
Teatrzyki zawierają również części, podczas których dzieci wykonują ściśle określone ruchy i gesty.
W tych momentach ważna dla nas jest stała obecność nauczyciela na scenie, który podpowiada dzieciom kolejne elementy ruchu. Rola nauczyciela, w naszym rozumieniu, nie ogranicza się do dyskretnych podpowiedzi zapomnianego tekstu, nauczyciel nie powinien być skrępowany swoją obecnością na scenie, nie pozostaje w ukryciu, przeciwnie, jest stale obecny, pozostaje w zasięgu pola widzenia dzieci, uczestniczy aktywnie, śpiewa, tańczy. Dzięki obecności nauczyciela dzieci nabierają odwagi i pewności siebie, wszelkie „potknięcia" przestają być widoczne dzięki jego otwartemu, mądremu podejściu.
Wydaje się nam, że dziecko zbyt często wystawiane jest na zbyt trudne dla jego wieku i dojrzałości próby, zbyt często podczas pokazów tanecznych lub teatralnych dzieci odgrywają role dorosłych. Wymaga się od nich pełnej gotowości do bezbłędnego występu, częstokroć w strojach dla dorosłych i w pełnym makijażu. Niestety, niepowodzenie małego aktora na scenie, może zaważyć na jego gotowości do publicznych popisów w przyszłości.
Podczas naszych przedstawień oraz w trakcie przygotowań staramy się, aby dzieci zachowywały się i wyglądały jak dzieci oraz, aby ich potrzeba naturalnego, spontanicznego ruchu nie była stale tłumiona. Przedstawienie przygotowywane w przedszkolu, czy szkole, traktujemy jako okazję do różnorakich aktywności „pozascenicznych", aktywizujących jak największą liczbę dzieci, również z innych grup lub klas. Jesteśmy zwolenniczkami „dziecięcych" scenografii, rozmieszczonych samodzielnie przez dzieci przy pomocy nauczyciela, wykonanych w ramach swoich możliwości i umiejętności.

Książka zawiera zapisy nutowe piosenek

Napisz opinię

Zabawa w teatr

Zabawa w teatr

Autor: Anna Naumiuk, Katarzyna Kulikowska

Wydawnictwo: Iwanowski

Rok wydania: 2008

ISBN: 978-83-89536-12-9

Format: B5

Ilość stron: 64

Autor: Wioletta Pilarczyk Wydawnictwo: Iwanowski Rok wydania: 2008 ISBN: 978-83-89536-10-5 Format: B5 Ilość stron: 96
22,05 zł

Produkty powiązane

Przejdź do góry